Dnyann en deerli arazisi akll telefonun ekrandr

Dnyann en deerli arazisi akll telefonun ekrandr

Highslide JS
Türkiye Odalar ve Borsalar Birlii (TOBB) Bakan M. Rifat Hisarcklolu, dünyann en deerli arazisinin cep telefonu ekranlar olduunu belirterek, "Önemli olan bu deerli arazide yer kapabilmektir. Eskiden en ilek caddede maaza, market sahibi olmak önemliydi. imdi cep telefonu ekrannda yer alabilmek çok önemli." dedi.​

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafndan düzenlenen ve üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar binlerce payda bir araya getiren Yerel Zincirler Buluuyor (YZB) 2021 etkinlii balad.

 

Sektörünün en büyük konferans ve fuar olma özellii tayan ve bu yl "Gelecek" temasyla düzenlenen konferans ve fuar etkinliinin açlnda konuan Hisarcklolu, üretim, tedarik ve lojistiin son aya olan perakende sektörünün, deer zincirinin müteri ile bulutuu çok büyük bir organizasyon olduunu söyledi.

 

Perakende sektörünün ülke ekonomisinin barometresi ve istihdam fabrikas olduunu dile getiren Hisarcklolu, yerel, ulusal ve uluslararas zincirlerin oluturduu bu üçlü saç ayanda, yerel perakendecilerin çok ciddi bir atak içinde olduunu bildirdi.

 

Hisarcklolu, yerel perakendecilerin sektördeki payn her geçen gün artrdn kaydederek, üretici ve tüketici arasnda önemli bir köprü vazifesi gördüünü, ekonominin gelimesine ciddi katk saladn anlatt.

 

Rifat Hisarcklolu, eskiden alverilerin tek noktadan yapldn, "Artk indirim marketleri, ulusal ve yerel marketler, benzin istasyonlarndaki marketler, tanzim satlar, Tarm Kredi Kooperatifleri, e-ticaret siteleri ve hzl teslimat irketleri var." diye konutu.

 

Alternatifin çok olduunu, yerel marketlerin bu alternatifler içerisinde "nasl ayracaklar" sorusuna cevap bulmas gerektiini dile getiren Hisarcklolu, sözlerini öyle sürdürdü:  "Ortak akl ile ortak çözümler bulmalsnz. Bu noktada baz önerilerim olacak. Öncelikle size bir soru sormak istiyorum; Dünyann en deerli arazisi nerede? Bilen var m? Dünyann en deerli arazisi akll telefonun ekrandr. Önemli olan bu deerli arazide yer kapabilmektir. Eskiden en ilek caddede maaza, market sahibi olmak önemliydi. imdi cep telefonu ekrannda yer alabilmek çok önemli. Peki dünyann en deerli arazisi olan cep telefonu ekrannda nasl yer alabiliriz? irketinin veya ürününün ya mobil uygulamas olacak ya da gelitirilen mobil bir uygulamann içerisinde yer alacaksn. Mobil uygulamalar tüketicilere, müthi kolaylk salyor. Mobil uygulamalar üzerinden irket veya ürününüze ulalp ulalamad tüketici tercihlerinde çok ama çok önemli. Bu birinci madde."

 

- Ortaklk ve yerel markalarla i birlii çars

 

TOBB Bakan Hisarcklolu, ikinci nokta olarak yerel perakendecilere, ortaklk yapmalar ve ortak hareket etme kültürünü örenmelerini tavsiye ederek, u önerilerde bulundu: "Üçüncüsü; illerdeki yerel markalarla ibirlii yapn. Yerel üretici markalar ortak paydanz olarak kurgulayn. Birlikte büyüyün. Dördüncüsü; ehirlerin markalamasna yatrm yapn. Unutmayn, artk ülkeler deil ehirler rekabet ediyor. ehrin markasnn parças olun. Olun ki, ehrin markasyla birlikte büyüyün. Beincisi; akntya kürek çekmeyin. Sadece perakende de deil her sektörde her alanda düünce tembelliimizi brakrsak, her ey bambaka olacak."

 

Hisarcklolu, ekonomideki ve özellikle de turizm sektöründeki toparlanmann devam etmesiyle, perakende bata olmak üzere, dier sektörlere yönelik talebin artmasn beklediklerini sözlerine ekledi.

 

- TPF Yönetim Kurulu Bakan Ömer Düzgün
 
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Bakan Ömer Düzgün de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgnnda dünya ekonomisinin yüzde 3,5 küçüldüünü ve küresel ticaret yüzde 10'a yakn daraldn söyledi.
 
Dünya gda fiyatlarnn son 7 yln en yüksek seviyesine ulatn ifade eden Düzgün, birçok Avrupa ülkesinde tedarik zincirinde aksamalar yaandn belirtti.
 
Düzgün, ekonomik olumsuzluklarda perakende iletmelerinin sorunun kaynana inilmeden sorgulandn ifade ederek, sektördeki olumsuzluklara ramen iletmecilerin pek çok alanda katma deer yaratmaya devam ettiini vurgulad.
 
Yerel zincirlerin 2020 ylnda 10 bin kiiye yeni i kaps yarattn belirten Düzgün, "Her yl istihdam artrma sözü veriyoruz. Bugüne kadar mahcup olmadk, ne mutlu ki 100 bin kiilik istihdam barajn atk. Çalan ailemiz büyümeye hzla devam ediyor. Ciromuz 45 milyar TL'ye ulat. Yerel zincirler olarak bu yl yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz. Tüm paydalarmla tek yürek halinde hareket edip, yeni baar hikayeleri yazacamza inancmz tam." deerlendirmesinde bulundu.
 

Tarih : 15.09.2021
/ 92 kii grntledi.