Hisarcklolu ile Bakan Varank Oda ve Borsa Bakanlar ile bulutu

Hisarcklolu ile Bakan Varank Oda ve Borsa Bakanlar ile bulutu

Highslide JS
Türkiye Odalar ve Borsalar Birlii (TOBB) Bakan M. Rifat Hisarcklolu ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Varank, TOBB’a bal 365 Oda ve Borsa’nn Bakanlar ile sanal ortamda biraraya gelerek tevikler ve gündemdeki konulara ilikin istiarede bulundular.​

TOBB Bakan M. Rifat Hisarcklolu toplantda yapt konumada, son dönemde yatrm tevik sisteminde çok önemli bir atlmn hayata geçirildiini belirterek, "Biliyorsunuz yllardr her platformda tevik sisteminin ilçe bazl olmas gerektiini söylüyorduk ama bir türlü sonuç alnamyordu. Mustafa Varank Bakanmz, bu alanda tarihi bir ie imza atarak ilk defa ilçe bazl tevikleri balatt." dedi.

 

Hisarcklolu, videokonferans yöntemiyle düzenlenen toplantnn açlnda, Varank'n sanayiye verdii büyük önem ve milli teknoloji hamlesiyle Türkiye'yi bir üst lige çkartma vizyonunun, bu kritik dönemde kendilerinin de çalma evkini artrdn ve gelecee umutla bakmalarn saladn söyledi.

 

Türkiye'nin prestij projesi haline gelen ve 2022 ylnda ilk arabay üretim bandndan çkarmas planlanan Türkiye'nin Otomobili Giriim Grubu'nda da Varank ile birlikte çaltklarn dile getiren Hisarcklolu, ülkenin pek çok skntyla karlatn ancak bu projenin temel atma noktasna gelmesinde Varank'n verdii destein çok önemli ve deerli olduunu ifade etti.

 

-lçe baz tevik sistemi

 

Hisarcklolu, Bakan Varank ile Küçük ve Orta Ölçekli letmeleri Gelitirme ve Destekleme daresinin de hizmet kapasitesinin arttna dikkati çekti, bu sayede birlikte pek çok çalmann hayata geçmesini saladklarn bildirdi.

 

Yine son dönemde, yatrm tevik sisteminde çok önemli bir atlmn hayata geçirildiini belirten Hisarcklolu, unlar kaydetti:

 

"Biliyorsunuz yllardr her platformda tevik sisteminin ilçe bazl olmas gerektiini söylüyorduk ama bir türlü sonuç alnamyordu. Mustafa Varank Bakanmz, bu alanda tarihi bir ie imza atarak ilk defa ilçe bazl tevikleri balatt. Elbette yeni olan her sistemde olduu gibi burada da revizeye ihtiyaç duyulan alanlar olabilir ama önemli olan bu iradenin gösterilmesi ve bu admn atlmasyd. imdi bugün tüm bunlar, sanayimizi ilgilendiren her konuyu, Bakanmz ve ekibiyle istiare edeceiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanmza, icrac vizyonu ve inovasyonu öne çkaran yapsyla, reel sektör dostu bir çalma tarz benimsedii ve bu zor günlerde reel sektörün yannda olduklarn gösterdii için ayrca teekkür ediyorum."

 

-Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank ise, yl sonuna kadar Teknoloji Odakl Sanayi Hamlesi programnn mobilite, kimya ve tbbi cihaz çarlarna çkacaklarn bildirdi.

 

Bakan Varank, Biliim Vadisi'nden videokonferans yöntemiyle katld TOBB stiare ve Deerlendirme Toplants'nda, özel sektör öncülüünde büyümenin önemine iaret ederek, Kovid-19 ile mücadele döneminde i dünyasyla istiare halinde olmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

 

Varank, yatrm teviklerinde ilçe bazl tevik sistemini hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, düzenlemeye ilikin u bilgileri verdi:

 

"Sahadan bu yönde youn talepler alyorduk. Tüm il ve ilçelerimizin sosyo ekonomik gelimilik endekslerini güncelledik. ehirler için 52 göstergeyi, ilçeler içinse 32 göstergeyi dikkate alarak bir sralama yaptk. Daha az gelimi 263 ilçemiz, bulunduu ile göre daha fazla destek almaya hak kazand. Yeni sistemle birlikte ehirlerin az gelimi ilçelerinde yaplacak yatrmlar, bir alt bölge desteklerinden faydalanacak. Bu yatrmlar, o ilçenin OSB'lerinde yaplyorsa, dorudan 2 alt bölge teviinden yararlanacak. Böylece görece dezavantajl ilçelere daha fazla yatrm gitmesi tevik edilecek, istihdam artacak ve ekonomik hayat canlanacak."

 

Konumalarn ardndan oda bakanlar Bakan Varank'a sorularn iletti.


Tarih : 2.10.2020
/ 133 kii grntledi.