MARDN ODALARI/BORSALARI AB YEL MTABAKATINA DAR EYLEMLERE HAZIRLANIYOR

MARDN ODALARI/BORSALARI AB YEL MTABAKATINA DAR EYLEMLERE HAZIRLANIYOR

Highslide JS

Mardin li/lçeleri Odalar/Borsalar kurumsal ziyaretleri kapsamnda Çevre, ehircilik ve klim Deiiklii Mardin l Müdürlüü’nü ziyaret etti.

 

19 Mart 2024’te Çevre, ehircilik ve klim Deiiklii Mardin l Müdürü Muhammed Bekta’n ev sahipliinde gerçekletirilen ziyaretin katlmclar öyleydi: Kzltepe Ticaret Borsas Yönetim Kurulu Bakan Mehmet ahin; Kzltepe Ticaret ve Sanayi Odas (KTSO) Yönetim Kurulu Bakan Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Akreditasyon Sorumlusu Ferhat Dündar; Mardin Ticaret ve Sanayi Odas (MTSO) Yönetim Kurulu Bakan Hatip Çelik, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Ticaret Sicil Müdür Yardmcs Tuba Acabey, Akreditasyon Sorumlusu Lamia Kele; Nusaybin Ticaret Borsas (NTB) Yönetim Kurulu Bakan Necdet Akta, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odas (NTSO) Meclis Bakan Yardmcs ükrü Akbal, Akreditasyon Sorumlusu lhan Özmen; MAÜ BF ktisat Bölümü Öretim Üyesi, Mardin li/lçeleri Oda/Borsa Fahrî Akademik Danman Prof. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

 

Ziyarette, AB Yeil Mutabakat özel bir gündem maddesi idi. Bu çerçevede Mardin Odalar/Borsalar ile Çevre, ehircilik ve klim Deiiklii Mardin l Müdürlüü arasnda ne tür i birlikleri yaplabilecei hususu ele alnd.

 

Yaplan müzakereler neticesinde, Mardin’de AB Yeil Mutabakat ile ilgili bilinçlendirme ve farkndalk amaçl faaliyetler icra edilmesi kararlatrld. Bu kapsamda; snrda karbon düzenlemesi, karbon salnm vergileri, AB’ye üretim amaçl uyum politikalar hakknda bilgiler sunulmas hedefleniyor.

 

Odalar/Borsalar, Çevre, ehircilik ve klim Deiiklii Mardin l Müdürlüü ile i birlii hâlinde özellikle personele ve üyelere olmak üzere kamuoyuna yönelik programlar düzenlemeyi planlyor.

 

Ziyarette ayrca, Mardin’in çevre, ehircilik ve iklim deiiklii balamnda mevcut baz somut sorunlar da ele alnd ve ne tür çözüm yollar gelitirilebileceine dair fikir alveriinde bulunuldu. Bu çerçevede; ehrin imar yaps, bölgesel çevresel etki deerlendirmesi ve üretim tesislerine ilikin ihtisas bölgeleri tespiti hususlar müzakere edildi.


Tarih : 19.03.2024
/ 95 kii grntledi.